Rugsėjo 4 d. Liubave, Kalvarijos savivaldybėje, minint Juozo Lukšos-Daumanto 70-ąsias žūties metines, atidengtas paminklas partizanų vadui, emisarui, rezidentui.

 

„Vienas ryškiausių Lietuvos partizanų Juozas Lukša-Daumantas pasižymėjo išskirtinėmis savybėmis ir įkūnijo visą Lietuvos rezistencinį judėjimą. Jis ne tik sugebėjo prasiveržti pro geležinę uždangą, bet  buvo vienas pirmųjų rezistentų, demaskavusių į partizaninį judėjimą įsiskverbusius agentus. Nors okupantai nužudė Juozą Lukšą, bet tik nuo mūsų pačių priklauso, ar sugebėsime apsaugoti mūsų didvyrio garbingą atminimą“, – sakė  krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, dalyvavęs paminklo atidengimo ceremonijoje.

 

Paminklas iškilo netoli tos vietos, kur J. Lukša, vykdydamas svarbią misiją – palaikydamas ryšį su Vakarais ir nešdamas žinią apie lietuvių tautos pasipriešinimą okupantams – kartu su bendražygiais ne kartą kirto Lenkijos ir Lietuvos sieną.

 

Ceremonijos metu išreikšdami pagarbą J. Lukšai ir visiems kovotojams už laisvę prie paminklo Tėvynei prisiekė ir pasižadėjo bei šauliais ir jaunaisiais šauliais tapo kelios dešimtys suaugusiųjų ir moksleivių.

 

„Esu tikras, kad šiandien, atėjus X valandai, mes taip pat nepristigsime narsos. Vedini ne vien pareigos ir meilės artimam, savo kraštui, bet ir kolektyvinės istorinės atminties. Atminties apie didžius vyrus bei moteris, miško brolius ir seses, kurie įveikė, rodos, ne tik žmogaus kūnui, bet ir dvasiai sunkiai pakeliamas naštas ir smūgius. Lenkiame galvas už jų darbus ir pamokas mums. Tas pamokas išmokome ir įsiminėme visam laikui“, – sveikindamas susirinkusiuosius sakė Lietuvos saulių sąjungos vadas plk. Albertas Dapkus.

 

Paminklas garsiam partizanui J. Lukšai  iškilo trijų organizacijų – Lietuvos šaulių sąjungos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Kalvarijos savivaldybės glaudaus bendradarbiavimo dėka.

 

Paminklo atidengimo pagarbos ceremoniją atliko Lietuvos šaulių sąjungos Garbės sargybos kuopos šauliai, atminties ženklą pašventino vyskupas Rimantas Norvila, renginyje grojo Lietuvos kariuomenės orkestras.

 

Renginyje  taip pat dalyvavo, LR Seimo nariai, Lietuvos kariuomenės padalinių atstovai, apskrities miestų merai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos nariai, šauliai, Kalvarijos savivaldybės gyventojai.

 

Nuotraukų aut. Valdas Kilpys/LŠS