Rezistencinio pasipriešinimo kovas menantis pastatas su rūsyje išlikusiais betono sienose ir lubose išraižytais čia kalintų ir kankintų žmonių įrašais. Pastatytas 1938 m. kaip ligoninė. 1944–1953 m. jame veikė NKVD-MVD-MGB būstinė su laikinojo sulaikymo areštine. Partizanai tris kartus bandė užimti okupantų būstinę – mūriuką. Deja, visi mūšiai buvo nesėkmingi. Dabar šiame pastate veikia muziejus ir ambulatorija.
Ruošdamiesi vienam iš puolimų, iš pradžių partizanai buvo sumanę susprogdinti NKVD būstinę. Laimei, šis sumanymas nepavyko (arklinis vežimas, gabenęs sprogmenis, užstrigo griovyje). Sprogdinant būtų patirta daug nuostolių: partizanai būtų buvę kontūzyti, apkurtę, būtų išbyrėję bažnyčios langai. Šventoriuje puolimui buvo paruošti greičiausiai keturi kulkosvaidžiai. Mūriukas buvo smarkiai apšaudomas iš visų keturių pusių, partizanai buvo išsidėstę visame miestelyje. Kelias valandas trukusiam mūšiui vadovavo Geležinio Vilko rinktinės vadas Juozas Stravinskas-Žiedas. Partizanų pusėje kovėsi 60 vyrų, Šilavoto NKVD įguloje – 17.
Senieji Šilavoto gyventojai dar ir šiandieną mena (prieš pastato rekonstrukciją dar matytas) kulkų žymes sienoje nuo bažnyčios pusės.
Šios stribų būstinės puolimai yra aprašyti Juozo Daumanto knygoje „Partizanai“ ir Lietuvos kariuomenės viršilos Ernesto Kuckailio knygoje „Dešimt kautynių“.
Muziejuje eksponuojami partizanų memorialiniai daiktai: Geležinio Vilko rinktinės vado Juozui Stravinskui-Žiedui, Kardui priklausiusi Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytauto skulptūrėlė, Geležinio Vilko rinktinės partizanų kunigo Antano Mieldažio memorialiniai daiktai, partizanų puskarininkio Liudviko Dabrišiaus-Kareivio švarkas ir batai, rasti remontuojant ekspozicines patalpas. Įrengtoje fotolaboratorijoje galima pamatyti Šilavoto apylinkių partizanų, tremtinių ir politinių kalinių nuotraukų, vaizdų iš 1944–1953 m. Šilavoto. 2020 m. pastatui ir teritorijai aplink jį yra suteiktas kultūros vertybės statusas.